Spinki do mankietów to taki męski dodatek, o którym często zapominamy lub po prostu nie chcemy już sobie nim zaprzątać głowy po tym, jak wybraliśmy już cały strój, krawat lub muchę, poszetkę... warto jednak nie traktować go po macoszemu, ponieważ potrafi on dodać kropki nad „i”. Gdy mamy założone spinki do mankietów, wiadomo, że cała nasza stylizacja jest starannie przemyślana do najmniejszego szczególiku. Warto przyłożyć wagę do tego dodatku.

Spinki do mankietów koszula

Spinki do mankietów – po co są? Do czego służą?

Kiedyś służyły również celom praktycznym – najzwyczajniej w świecie spinały one dwie części mankietu. Na dobre rozpowszechniły się one bowiem w XIX wieku i po prostu radziły sobie zdecydowanie lepiej ze spinaniem mocno wykrochmalonych rękawów niż guziki. Jednak od samego początku istnienia spinek do mankietów były one bardzo bogate i uważane za ozdobę. W takim celu się je właśnie zakłada – by dopełnić stylizację i by jeszcze bardziej w efektowny sposób podnieść formalność stroju. W dzisiejszych czasach również pełnią rolę poniekąd praktyczną. Koszule do spinek posiadają właśnie miejsce na nie zamiast guzików, a co za tym idzie – musimy je czymś spiąć. Poniżej przedstawiamy koszulę do muchy - z krytą plisą i na spinki:

Kiedy zakładać spinki do mankietów?

To akcesorium zarezerwowane jest zdecydowanie na te bardziej formalne okazje. Raczej nie powinno się ich zakładać, jeśli mężczyzna nie będzie miał na sobie marynarki. Są natomiast obowiązkowe na ślub, jeśli jest się Panem Młodym lub świadkiem. Będą jednak mile widziane nawet w stroju zwyczajnego gościa weselnego. Możemy założyć je również na studniówkę, uroczystość rodzinną czy hucznego sylwestra. Podsumowując – im bardziej formalna uroczystość, tym założenie spinek do mankietów jest bardziej rekomendowane.

Najpierw koszula na spinki

Zanim powiemy sobie, jak dobrać spinki do mankietów, musimy porozmawiać o koszuli. Potrzebujemy bowiem do tego celu specjalnej koszuli na spinki. By można było zapiąć spinki na mankietach, musi ona posiadać otwory zamiast guzików, na które normalnie zapielibyśmy mankiet. Istnieją koszule ze zwykłymi mankietami oraz koszule z mankietami francuskimi. Te ostatnie nazywane są również podwójnymi, ponieważ są znacząco dłuższe od klasycznych mankietów. Poniżej przykładowe koszule na spinki:

Spinki do mankietów – jak nosić?

Jeśli chodzi o to, jak dobrać spinki do mankietów, najważniejsze są dwie rzeczy. Są to okazja, na którą chcemy je założyć oraz stylizacja, do której mają być dodatkiem. Jednak ogólną zasadą jest to, że w znakomitej większości przypadków spinki do mankietów powinny być akcesorium delikatnym i subtelnym. By były w dobrym guście, nie mogą zbyt nachalnie rzucać się w oczy czy błyszczeć z daleka. Dodatkowo ich wygląd powinien być dobrany względem uroczystości na którą się wybieramy, a także naszej roli w niej. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów spinek – od bardzo delikatnych i neutralnych począwszy, przez te bardziej ozdobne, na zabawnych i zupełnie niezobowiązujących skończywszy.

Spinki Miler Menswear

Spinki do mankietów - okazja

Jeśli decydujemy się na ten dodatek, wiadomo już, że jest to formalna okazja. Może być ona jednak mniej lub bardziej uroczysta. My radzimy, by dobierać tym bardziej stonowane spinki do mankietów, im poważniejsza jest okazja. Dlatego, przykładowo, jeśli wybieramy się na ślub jako Pan Młody lub świadek, postawmy na te minimalistyczne i subtelne. 

Dobór do stylizacji

Jak dobrać spinki do mankietów do stroju? Wybrać złote czy srebrne? Jeśli nie czujemy intuicyjnie, co pasuje, a co na pewno nie, możemy kierować się prostą zasadą. Mianowicie, do stylizacji w ciepłych kolorach, na przykład beżowego garnituru, pasować będzie złota spinka do mankietów. Do garnituru czy koszuli w zimnym kolorze, na przykład niebieskim, nada się srebro. Możemy także zasugerować się swoją karnacją – złoto najlepiej współgra z ciepłym, a srebro z zimnym typem urody. Dobrym pomysłem będzie również dopasowywanie kolorystyczne spinki do mankietów względem muchy, krawata czy poszetki. Jeśli na naszym dodatku pojawia się jakiś akcent kolorystyczny, bezpiecznym ruchem będzie wybranie spinek o tej właśnie barwie.

Koszula na spinki

Jakie spinki do mankietów na ślub?

W tej kwestii wszystko zależy od tego, w jakim charakterze występujemy na ślubie. Jako „standardowy” gość możemy zastosować zasady, jak do ubierania się na odrobinę mniej formalną uroczystość. Jeśli jednak jesteśmy Panem Młodym lub świadkiem (można rozszerzyć to jeszcze na ojców nowożeńców), wypada nam pojawić się w prostszym i bardziej klasycznym stroju. Spinki do mankietów więc także powinny być bardziej subtelne i nie przykuwające nadmiernie uwagi.

Kolekcja ślubna 2021

Jak zakładać spinki do mankietów?

Jeśli nasza koszula na spinki ma mankiety francuskie, wtedy podwijamy je dwukrotnie tak, by kończyły się w okolicach nadgarstka. Jeśli małe otwory na spinki nachodzą na siebie, zrobiliśmy to dobrze. Teraz wystarczy już tylko zapiąć nasze akcesorium i gotowe. Jeżeli natomiast nasza koszula ma klasyczne mankiety, chwytamy dwie jego części i nakładamy dziurki na siebie. Następnie spinamy je spinkami do mankietów. Należy również pamiętać, by rękaw koszuli wystawał odrobinę z rękawa marynarki.

Komentarze (2)

  • Arek
  • 2021-08-02 10:18:01
  Super art, widziałem, że spinki szybko się wyprzedały więc czekam na nowe
  • Miler Menswear
  • 2021-08-09 08:47:41
  @Arek - Obiecujemy, że się pojawią! Pozdrawiamy:)

Nowy komentarz

4