Smoking to ubranie wieczorowe wpisujące się w dress code określany na zaproszeniach jako „black tie” (mniej formalny niż „white tie”). Smoking może być wspaniałym ubraniem ślubnym, ale żeby nosić go z powodzeniem, trzeba poznać zestaw reguł, które opisują jego zastosowanie.

Smoking

Istnieje kilka rodzajów smokingów i niemal nieskończone możliwości zestawienia dodatków smokingowych, ale można powiedzieć, że smoking to ubranie uszyte z tkaniny w kolorze czarnym lub granatowym nazywanym midnight blue (granat w odcieniu bardzo zbliżonym do czerni) oraz jedwabiu wykorzystywanego do pokrycia wyłogów marynarki, lampasów na spodniach oraz pasa smokingowego okalającego biodra. W szczególnych okolicznościach smoking może być wykonany także z białej tkaniny.

Cechy charakterystyczne

atłasowe guziki

Bez wątpienia, najważniejszymi elementami marynarki smokingowej są wyłogi pokryte jedwabiem, które można zauważyć w niemal wszystkich marynarkach smokingowych. Guziki są obite atłasem, a kieszenie powinny być pasplowane – należy jednak pamiętać, że takie kieszenie najlepiej pozostawić zaszyte, aby jak najdłużej trzymały fason. Kieszenie funkcyjne w smokingu nie należą do najpotrzebniejszych!

kieszenie smokingu

Krótka historia smokingu

W latach 30. XIX w. wieczorne przyjęcia były w Anglii bardzo popularne, w związku z czym pojawiła się potrzeba stworzenia ubrań, które są mniej formalnie niż frak, ale cały czas oferują mężczyznom możliwość wyglądania w sposób spektakularny w czerni i bieli. Pierwszy protoplasta smokingu, czyli ubranie wieczorowe z krótką marynarką, o jakim dzisiaj wiemy, został zamówiony przez księcia Walii (później Edwarda VII) w zakładzie krawieckim Henry Poole na legendarnej ulicy krawców – Savile Row w Londynie. Smoking w formie, w jakiej znamy go dzisiaj, wyłonił się dopiero w latach 30. XX w. jako „casualowa” alternatywa dla fraka.

Smoking

Marynarka smokingowa

Najbardziej formalne marynarki smokingowe są pozbawione rozcięć z tyłu, mniej formalne natomiast mają dwa rozcięcia. Rozcięcia w marynarce ułatwiają wkładanie rąk do kieszeni spodni, ale w smokingach nie to jest przecież najważniejsze. Pojedyncze rozcięcie w marynarkach smokingowych nie jest uznawane za prawidłowe. Oczywiście czasem pojawia się w smokingach RTW (ang. ready to wear), ale trzeba otwarcie napisać, że nie jest to próba unowocześniania smokingu, lecz jedynie udogodnienie wynikające ze stosowania przez producentów konfekcyjnych szablonów identycznych jak w przypadku marynarek sportowych. Smoking z jednym rozcięciem zamówiony u krawca to ubranie niedopuszczalne i świadczy o braku wiedzy krawca na temat ubrań wieczorowych.

Marynarka smokingowa

Marynarka smokingowa może występować w kilku różnych wersjach. Poniżej krótka charakterystyka każdej z nich.

Smoking jednorzędowy z kołnierzem szalowym

Smoking jednorzędowy z kołnierzem szalowym

To najpowszechniejsza forma smokingu. Kołnierz szalowy charakteryzuje brak kozerki, czyli miejsca łączenia się wyłogów (klap) marynarki z kołnierzem okalającym kark. Kołnierz w smokingu pokryty jest jedwabiem, który odznacza się połyskliwością na tle matowej tkaniny korpusu marynarki.

Smoking jednorzędowy z klapą frakową

Smoking jednorzędowy z klapą frakową

To smoking, którego architektura przypomina smoking z kołnierzem szalowym, ale klapy nawiązują do fraka i marynarek dwurzędowych.

Ciekawostka: Na zdjęciu widzimy szczególny jego typ, który nie posiada kontrastowych wyłogów z jedwabiu. Są one natomiast wykonane z tej samej tkaniny, co reszta marynarki. Jest to bowiem welurowy "smoking jacket", który nawiązuje do stroju, który narzucano na siebie, idąc do palarni. Materiał tego typu świetnie wchłaniał zapach dymu i chronił frak lub smoking znajdujący się pod spodem. Noszono go także jako ubranie domowe, coś w rodzaju szlafroka. Później zdobył on jednak popularność i za często nosić go także poza domem, jako pełnowartościowe ubranie wieczorowe.

Smoking dwurzędowy

Smoking dwurzędowy

To najrzadziej spotykany typ smokingu. W ogólnym pokroju ma formę standardowej marynarki dwurzędowej i może mieć różny rozkład guzików. Oczywiście wyłogi pokryte są jedwabiem.

Smoking letni

Smoking letni

Istnieją także przepiękne smokingi letnie, które szyje się z białej tkaniny. Wywodzą się one z lat 30 XX w. i pojawiły się w miejscach, gdzie panuje wysoka temperatura jako alternatywa dla klasycznych smokingów z czarnych i granatowych tkanin. Wyjątkowość letnich smokingów sprawia, że łatwo jest zobaczyć się oczyma wyobraźni właśnie w nich i zacząć rozmyślać o odrzuceniu tradycyjnej czerni i granatu. Smokingowi nowicjusze powinni jednak wiedzieć, że białe smokingi letnie nosi się wyłącznie w miejscach gdzie panuje klimat tropikalny lub subtropikalny. 

Pas smokingowy

Pas smokingowy

Ponieważ jednorzędową marynarkę smokingową rozpina się siadając, prawidłowo noszony smoking jednorzędowy posiada także pas wokół bioder (lub kamizelkę), który pozwala noszącemu oszczędzić innym ludziom widoku koszuli gniotącej się wokół bioder. Kiedy pasy smokingowe pojawiły się po raz pierwszy były wyśmiewane przez wielu miłośników ortodoksyjnych ubrań. Jednak dzisiaj są one zdecydowanie bardziej popularne niż kamizelki i smokingi dwurzędowe, do których nie nosi się pasów.

Kamizelka smokingowa

Kamizelka to niezwykle rzadko spotykany element smokingu. W przeciwieństwie do kamizelek znanych z garniturów trzyczęściowych, jest zapinana bardzo nisko. Podczas gdy kamizelka garniturowa ma zwykle pięć guzików, kamizelka smokingowa ma zaledwie trzy guziki w wypadku kamizelki jednorzędowej lub w dwurzędowej. W przypadku tej ostatniej kamizelka jest również zwykle zakończona prosto, a nie w dwa szpice. Kamizelka smokingowa powinna nieznacznie wystawać nad zapięciem marynarki. Jej klapy mogą być frakowe lub szalowe.

Spodnie i szelki

Każdy smoking ma spodnie na szelki. Mają one wyższy stan, jedną lub dwie zakładki oraz jedwabny lampas z tego samego jedwabiu, co wyłogi marynarki.

Spodnie i szelki

Smoking to ubranie formalne, więc spodnie pozbawione są mankietów. Do spodni smokingowych nosi się białe szelki.

Koszula smokingowa

Najbardziej formalne koszule smokingowe mają kołnierzyk ze stójką, pojedynczy mankiet i krochmalony gors na piersi, w który wpięte są guziki jubilerskie. Nieco mniej formalna jest koszula plisowana z wykładanym kołnierzykiem. Najmniej formalną i chyba najczęściej spotykaną jest koszula z wykładanym kołnierzykiem i krytą plisą.

Koszula smokingowa

Buty do smokingu

Ogólna zasada dotycząca obuwia wieczorowego jest taka, że powinno być ono jak najprostsze w formie (czyli mieć jak najmniej przeszyć). Odpowiednie są dwa typy obuwia – czółenka (ang. pump/court shoes) lub wiedenki (ang. oxfords). Te pierwsze mogą być wykonane wyłącznie ze skóry lakierowanej, drugie natomiast mogą pojawić się także w wersji ze skóry licowej, która polerowana jest na wysoki połysk.

Buty do smokingu

Muszka do smokingu

Smoking powinien pojawiać się w kombinacji z muszką z tkaniny w tym samym kolorze, co wyłogi. W smokingach powszechnie występują zarówno muszki typu „batwing”, które po rozwiązaniu przypominają tasiemkę…

muszka batwing

…jak i muszki 2,5-calowe, które wyglądem bardziej przypominają kokardę.

muszka do smokingu

Zasady noszenia muszki w smokingu są takie same, jak przy innych strojach.

Smoking a garnitur

Pomiędzy tymi dwoma eleganckimi strojami męskimi dostrzec możemy pewne różnice, które pozwolą nam je rozróżnić. Przede wszystkim smoking to ubranie wieczorowe, podczas gdy garnitur w określonych sytuacjach oraz z odpowiednimi dodatkami, może być noszony także w sytuacjach mniej formalnych. Ponadto te pierwsze mogą występować jedynie w kolorach czarnym, midnight blue oraz ewentualnie białym w krajach o bardzo ciepłym klimacie. Garnitur natomiast może mieć barwę i wzór, jakie tylko sobie zapragniemy. Te dwa stroje różnią się także pewnymi elementami budowy. Smoking posiada obciągnięte aksamitem guziki, jedwabne wyłogi marynarki oraz lampasy na spodniach, z czym raczej nie spotkamy się w przypadku garnituru. Marynarka smokingu nie posiada rozcięcia z tyłu lub ma ich dwa, takie reguły nie odnoszą się jednak do garnituru. Spodnie smokingowe ponadto nie posiadają mankietów, które garnitur może mieć lub nie, a także charakteryzują się wyższym stanem i tym, że powinny być na szelki. Poza szelkami, ważnym akcesorium jest aksamitny pas smokingowy, którego oczywiście nie nosimy do garnituru.

Smoking Broadway

Smoking – najczęściej popełniane błędy

Pora dnia

Smoking jest ubraniem, które należy nosić po zmierzchu odzieżowym, czyli po godzinie 18:00 W tej sytuacji, w większości przypadków smoking pojawiający się przed ołtarzem lub w dowolnej innej sytuacji formalnej w ciągu dnia jest złamaniem reguł.

Gotowa muszka

Możesz zepsuć wszystko w sposób absolutnie katastrofalny zakładając gotową muszkę (gotowa muszka to taka, której nie da się rozwiązać i przez to nie trzeba jej wiązać samemu). Gotowa muszka odbiera możliwość personalizacji stroju wieczorowego i w tym leży jej największa słabość – jest dla mężczyzn, którym trzeba zawiązać muszkę, bo sami nie potrafią. Skandalicznym błędem jest też założenie krawata do smokingu.

Nieodpowiednie buty

Tylko dwa rodzaje butów odpowiednie do smokingu. Inne buty są nieodpowiednie – otwarta przyszwa to duży problem, a brązowe buty to katastrofa.

Spodnie na pasek

Nawet na galach światowego formatu często widuje się mężczyzn noszących smoking jednorzędowy bez pasa i kamizelki co pokazuje ich spodnie na pasek. Spodnie na szelki nie są bezcelowym wymogiem „black tie”, którego i tak nie można zweryfikować. Spodnie na szelki zupełnie inaczej pracują wokół bioder niż spodnie na pasek pozwalając spodniom na delikatną rotację co z kolei nadaje im zupełnie inny wygląd kiedy mężczyzna chodzi. 

Szycie na miarę - MILER Menswear

Szycie na miarę

Jeżeli smoking przemawia do Twojej wyobraźni, zapraszamy Cię do naszego salonu przy Podgórnej 4, gdzie możesz go uszyć na miarę! Wystarczy wypełnić formularz, by umówić się na wizytę:

Umów się na wizytę w naszym salonie

Zdajemy sobie sprawę, że przed uszyciem pierwszego garnituru lub marynarki może pojawiać się duża ilość pytań. Z naszego doświadczenia najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa. Wszystkie osoby zainteresowane szyciem na miarę, które chcą wkroczyć w ten wspaniały świat są u nas mile widziane. Zależy nam na edukacji mężczyzn w Polsce dlatego serdecznie zapraszamy Cię na bezpłatne spotkanie podczas, którego będziesz mógł porozmawiać z jednym z naszych specjalistów szycia miarowego o swoim pomyśle. Zaprezentujemy Ci próbniki renomowanych tkanin, z których możesz wybierać, omówimy możliwości jakie daje uszycie garnituru, marynarki lub koszuli na miarę. Przede wszystkim będziesz mógł nas poznać i my będziemy mogli poznać Ciebie, co jest niesłychanie istotne w całym procesie szycia ubrań na miarę. Najlepsze efekty osiągniemy kiedy nam zaufasz, a my będziemy dokładnie wiedzieć czego szukasz i czy jesteśmy w stanie pomóc Ci to znaleźć. Do tego potrzebna jest właśnie rozmowa.

Podaj poniżej swoje imię oraz numer telefonu, na który w przeciągu jednego dnia roboczego zadzwoni jeden z naszych specjalistów, żeby umówić się z Tobą na spotkanie w naszym salonie szycia na miarę w Poznaniu.

Bardzo nas cieszy, że jesteś zainteresowany szyciem na miarę w naszej pracowni.
Jeden z naszych doradców skontaktuje się z Tobą w ciągu jednego dnia roboczego.
Pozdrawiamy i życzymy wspaniałego dnia.

Zespół MILER Menswear

Niestety, wystąpił błąd podczas wysyłania Twojej wiadomości. Napisz wiadomość mailową na adres [email protected] i zostaw w niej numer telefonu, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Zespół MILER Menswear

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

Komentarze (7)

  • Marek
  • 2022-01-24 08:51:35
  Klasa te smokingi panie Miler!!
  • Kamil WU
  • 2022-01-24 08:54:12
  Marzy mi się kiedyś taki smoking ;) Może się zdecyduję. Super art. Pozdro!
  • Marek
  • 2022-02-07 15:20:29
  dużo ciekawych informacji. super
  • Artur Z
  • 2022-05-09 08:50:53
  Widać, że to ubranie nie DLA ŚWIEŻAKÓW
  • Fan
  • 2022-07-04 10:06:07
  Jak James Bond
  • Tomek S
  • 2022-07-18 12:46:17
  Długi czas zastanawiałem się czy smoking nie jest przypadkiem już przestarzałym ubraniem, kojarzącym się jedynie z eleganckimi panami z ubiegłego wieku... Ale patrząc na te zdjęcia dochodzę do jednego wniosku... smoking wiecznie żywy!!
  • Michał
  • 2022-07-25 10:48:55
  Nie wiedziałem, że biały smoking może występować tylko w specyficznych warunkach. Nie raz widziałem Panów Młodych ubranych w białe smokingowe marynarki... pytanie czy to coś złego? ;p Pozdrawiam i thx za ciekawy artykuł!

Nowy komentarz

Koszyk

Wróć do sklepu

Koszyk jest pusty.

 

Możesz także skorzystać z popularnych tagów:

Konto

Nie masz konta?
Załóż konto
4